!-- Put this script tag to the of your page --> Вишгород - Экскурсии по Киеву и близлежащим городам - Экскурсии по Украине - Рубрикатор - forstudents
Пятница, 17.05.2024, 12:22
forstudents
Главная | RSS
Меню сайта
Рубрики сайта:
Экскурсии по Киеву и близлежащим городам [33]
Экскурсии по Западной Украине [4]
Экскурсии по югу Украины [1]
Экскурсии по Восточной Украине [3]
Статистика
Главная » Статьи » Экскурсии по Украине » Экскурсии по Киеву и близлежащим городам [ Добавить статью ]

Вишгород
ССЫЛКА НА МУЛЬТИМЕДИЙНУЮ ПРЕЗЕНТАЦИЮ: http://shadowelfin.webasyst.net/DD/2.0/file_link.php?sl=fbefc6131b399b02b6457f9f2e47b1be&DB_KEY=S1UwNDQx

Текст презентации:
Екскурсія «Вишгород - місто майстрів…»

Вишгород — місто в Україні, адміністративний центр Вишгородського району Київської області. Населення 22 933 мешканців (перепис 2001). Розташоване на правому березі Дніпра, на Київському водосховищі, за 18 км від Києва. Київська ГЕС,Київська ГАЕС. Північне передмістя Києва. Уперше згадується в літописі в 946 році. Статус міста з 1968 року.
Історія
Поселення були тут дуже давно - виявлено рештки неолітичного поселення (IV -ІІІ тис. до н.е.), кургани доби бронзи (ІІ тис. до н.е.), поселення скіфського часу (VII - VI ст. до н.е.) та поселення сарматського часу. В урочище Межигір'я знайдено скарб мідних прикрас з виїмчастими емалями (V - VII ст. н.е.).
Давній Вишгород виник у Х столітті у 15 км вище Києва і гирла Десни, на високих пагорбах правого берега Дніпра, біля важливої переправи на торгівельних шляхах. Із самого початку будувався як місто-фортеця, яке було оточене потужними дерево-земляними укріпленнями: валами, ровами, ескарпами. У місто вели три дороги: зі сходу — з долини Дніпра і перевозу; з півдня — з Києва; з півночі — з Поліського шляху.
Вишгород був найближчою до столиці резиденцією великих київських князів. У Х столітті його називали на честь великої княгині — «град Волзин» = "Ольжин град", яке подарував князь Олег їй, як дружині Ігоря. Володимир Великий тримав тут своїх холопів.
Цікава й історія однієї з найдавніших ікон Божої Матері - Вишгородської (Володимирської). Всі богородичні ікони — це відтворення образу Богородиці, вперше засвідченого Лукою. «Список» такої ікони 1136 року було привезено з Константинополя і подаровано Києву. Київський князь Юрій Долгорукий помістив її у Вишгороді, спорудивши для неї спеціальний храм. Звідти й назва ікони. Вишгород став центром паломництва, враховуючи поховання перших київських святих — князів Бориса і Гліба.
Роль Вишгорода, як значного духовного, релігійного центра підтримувалась авторитетом як митрополитів, так і світською владою, особливо великими київськими, чернігівськими та переяславськими князями.
У ХХ ст. Вишгород разом з усією Україною пережив і буремні роки революційних змагань, і Громадянську війну, і сталінські репресії, і жахливу окупацію військами фашистської Німеччини. Як символ жахів останньої війни майже до кінця сторіччя стояла напівзруйнованою церква Бориса і Гліба, яка пам'ятає історичні події листопада 1943 р., коли укотре Вишгород став плацдармом для штурму Києва.
У повоєнну епоху місто знову звелося на ноги, завдяки будівництву велетня гідроенергетики — Київської ГЄС, — однієї з найбільших на той час гідроелектростанцій Європи. Вишгород спочатку став києво-комсомольським селищем енергетиків, а потім і містом, центром Вишгородського району.

Індивідуальний текст екскурсії

Вишгород
Давній Вишгород виник у Х ст. у 15 км вище Києва і гирла Десни, на високих пагорбах правого берега Дніпра, біля важливої переправи на торгівельних шляхах. Із самого початку будувався як місто-фортеця, яке було оточене потужними дерево-земляними укріпленнями: валами, ровами, ескарпами. У місто вели три дороги: зі сходу - з долини Дніпра і перевозу; з півдня - з Києва; з півночі - з Поліського шляху.
Вишгородський історичний музей (на першому поверсі сучасної будівлі за адресою: вул. Грушевського, 1) — музейна експозиція присвячена археологічній спадщині Вишгородського району, починаючи від часів палеоліту. Відвідувачі можуть побачити унікальний макет Ольжиного граду, почути історію славнозвісного козацького Межигірського монастиря, помилуватися копією ікони Володимирської Божої Матері.
Музей гончарства (у приміщенні по вулиці Межигірського Спаса, 11) — знайомить із Вишгородом як значним історичним осередком гончарських традицій — від доби Київської Русі, Литви, Царської Росії (під Вишгородом, у Межигір'ї, був закладений перший порцеляновий завод Росії, чиї вироби славилися по всій Європі) і до сьогодення. Зараз у музеї працює справжній гончарний круг, а щочетверга відвідувачі можуть пройти майстер-клас разом із досвідченими гончарами і зробити собі глечика, тарілку, іграшку абощо — на приємну згадку про відвідання Вишгородського Музею гончарства; Єдина збережена ділянка великого гончарного центру Стародавнього Вишгорода, яку виявили в сер. XX ст. в ході будівництва інфраструктури Київської ГЕС. За оцінками археологів, в XI ст. на території 5-6 га тут діяло 250-300 горнів. Ймовірно, тут виготовляли мірний посуд для оподаткування. Велика частина знахідок була знищена при будівництві житлових будинків міста енергетиків. Над єдиним уцілілим старовинним гончарним гірському споруджено павільйон. Поруч, у сільському будинку середини XX ст., Розміщена експозиція археологічних знахідок на території вишгородського гончарного центру, виставка робіт сучасних майстрів. По четвергах майстри гончарної справи проводять майстер-класи.
Храм Бориса і Гліба (Українська православна церква – митрополія)
Сучасна церква реконструйована на основі тієї, що була побудована у 1861-1862 році за проектом архітектора Тона. З початком періоду перебудови (1985) питання про храм Бориса і Гліба починає піднімати громадськість. Створюється невелике об'єднання громадян, яке звертається до жителів Вишгорода із закликом відновити церкву. У 1987році в храмі дозволили проводити богослужіння. А у 1990 році храм відданий під підпорядкування Московському патріархату (зараз – Українська православна церква – митрополія). З 1992 року починаються роботи з реконструкції храму. Купол на дзвіниці встановлений 23 вересня 1996 року, а перший благовіст пролунав у тому ж році на свято Введення до храму Пресвятої Богородиці. Вишгородська районна газета "Слово" відзначала: "Сьогодні ми з гордістю можемо показувати храм Бориса і Гліба. Адже купол, що був вище дзвіниці Києво-Печерської лаври, знову піднявся над містом, над вишгородськими кручами, і хочеться вірити, що, як і в старі часи, храм несе благословення на нашу землю" [23]. Другий купол з хрестом над середньою частиною храму був встановлений 22 червня 1998 року. 6 серпня 1998 року стіна, що розділяє храм, була прибрана, вівтар перенесено на своє місце, виготовлено іконостас (проект архітектора О.А.Кругляк), застелена підлога, після чого вже храм міг умістити 500 прихожан. При церкві з 1992 року існує недільна школа для дітей. Це згуртування навколо храму сприяє православному вихованню і зміцнення у вірі як самих вихованців, так і їх батьків. З кожним роком кількість дітей, які відвідують недільну школу, зростає. Вже утворився актив зі старших дітей, які допомагають дорослим у роботі з малюками.
З метою удосконалення роботи з дітьми було вирішено з північного боку храму побудувати будинок недільної школи. На сьогоднішній день будівництво завершено, діти мають прекрасні умови для занять.

Короткий опис маршруту:
1. Вишгородський історичний музей - Макет «Ольжиного граду» (історія міста Княгині Ольги, історія славнозвісного козацького Межигірського монастиря…)
2. Музей гончарства - Відвідання Гончарного центру, побудованого навколо гончарного горну часів Київської Русі (ХІ ст.)
3. Перебування на Високому місці - собор Святих Бориса і Гліба.
4. Прогулянка берегом Київського моря.
Список джерел:
1. http://www.tour2kiev.com.ua/ua/vishgorod_gorod_masterov.html
2. http://wek.kiev.ua/uk/Вишгород
3. http://uk.wikipedia.org/wiki/Вишгород
4. http://vyshgorod.info/galerejagoroda/istorijagoroda/83-formuvannja-relgjnogo-seredoviwa-u-vishgorod
5. http://uk.wikipedia.org/wiki/Вишгородський_державний_історико-культурний_заповідник

Схема Маршруту

Відстань за маршрутом Київ — Вишгород ~ 22 км,
приблизний час у дорозі ~ 0 год 35 хв

СХЕМА МАРШРУТУ ЕКСКУРСІЇ

Маршрут екскурсії : Вишгородський історичний музей
Музей гончарства
Собор Святих Бориса і Гліба
Прогулянка берегом Київського моря

Тривалість (год) : Вишгородський історичний музей – 1.5 год.
Музей гончарства – 1 год.
Собор Святих Бориса і Гліба – 0 год. 45 хв.
Прогулянка берегом Київського моря – 1 год.

Картки об’єктів

1. назва - Вишгородський історичний музей
2. заснований 24 грудня 2009 року
3. розташований – у м. Вишгород на першому поверсі сучасної будівлі за адресою: вул. Грушевського, 1
4. Вишгородський історичний музей — музейна експозиція присвячена археологічній спадщині Вишгородського району, починаючи від часів палеоліту. Відвідувачі можуть побачити унікальний макет Ольжиного граду, почути історію славнозвісного козацького Межигірського монастиря, помилуватися копією ікони Володимирської Божої Матері.
5. пам’ятка використовується в екскурсіях по Вишгороді.

1. назва - Музей гончарства
2. знайдений – в середині XX ст.
3. розташований – м. Вишгород за адресою Межигірського Спаса, 11-13
4. Єдина збережена ділянка великого гончарного центру Стародавнього Вишгорода, яку виявили в сер. XX ст. в ході будівництва інфраструктури Київської ГЕС. За оцінками археологів, в XI ст. на території 5-6 га тут діяло 250-300 горнів. Ймовірно, тут виготовляли мірний посуд для оподаткування. Велика частина знахідок була знищена при будівництві житлових будинків міста енергетиків. Над єдиним уцілілим старовинним гончарним гірському споруджено павільйон. Поруч, у сільському будинку середини XX ст., Розміщена експозиція археологічних знахідок на території вишгородського гончарного центру, виставка робіт сучасних майстрів. По четвергах майстри гончарної справи проводять майстер-класи.
5. пам’ятка використовується в екскурсіях по Вишгороді.

1. назва - Собор Святих Бориса і Гліба
2. заснований - На місці старої церкви, яка стала непридатною, князь Ізяслав у 1072 році побудував нову церкву в пам'ять святих князів Бориса і Гліба.
3. розташований – м. Вишгород
4. Князь Ізяслав у 1072 році побудував нову церкву в пам'ять святих князів Бориса і Гліба. До неї були перенесені мощі святих страстотерпців. 2 травня (15 травня за нов.ст.) і з тих пір у цей день установлено святкувати перенесення святих мощей князів Бориса і Гліба.
5. пам’ятка використовується в екскурсіях по Вишгороді.

Портфель екскурсовода

Княгиня Ольга
Княгиня Ольга— дружина князя Ігоря, київська княгиня, канонізована Православною Церквою.
Вишгород був найближчою до столиці резиденцією великих київських князів. У Х столітті його називали на честь великої княгині — «град Волзин» = "Ольжин град", яке подарував князь Олег їй, як дружині Ігоря

Ярослав Мудрий
Ярослав I Володимирович (*близько 983 — †20 лютого 1054, Вишгород) — Ростовський князь (987—1010), Новгородський князь (1010—1034), Великий князь Київський (1016—1018, 1019—1054), святий.
За часів Ярослава Мудрого Вишгород стає значним духовним центром Русі. Тут у 1054 році помер Ярослав Володимирович (Мудрий). Його поховали в місцевій Борисоглібській церкви і лише згодом перенесли до Софійського собору

Ікона Божої Матері - Вишгородської (Володимирської).

Володимирська ікона Божої Матері, знана теж як Вишгородська — відома чудодійна православна ікона. Зараз ікона знаходиться у Третьяковській галереї у Москві.
Цікава й історія однієї з найдавніших ікон Божої Матері - Вишгородської (Володимирської). Всі богородичні ікони — це відтворення образу Богородиці, вперше засвідченого Лукою. «Список» такої ікони 1136 року було привезено з Константинополя і подаровано Києву. Київський князь Юрій Долгорукий помістив її у Вишгороді, спорудивши для неї спеціальний храм. Звідти й назва ікони. Вишгород став центром паломництва, враховуючи поховання перших київських святих — князів Бориса і Гліба.

Вишгород
Місцевість, де тепер розташований Вишгород, була заселена здавна. Тут виявлено рештки неолітичного поселення(ІУ -ІІІ тис. до н.е.), кургани доби бронзи(ІІ тис. до н.е.), поселення скіфського часу(УІІ - УІ ст. до н.е.) та поселення сарматського часу.

Список використаних джерел:
1. . http://vyshgorod.info/galerejagoroda/istorijagoroda/83-formuvannja-relgjnogo-seredoviwa-u-vishgorod

2. http://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Церква_Святих_Бориса_і_Гліба_Вишгород.jpg

3. http://sobor.zp.ua/biblioteka/kalendar/svyatix-muchenikiv-blagovirnix-knyaziv-ukraїnskix-borisa-i-gliba-22.html

4. http://www.sd.org.ua/images/08060303e.gif

5. http://www.tour2kiev.com.ua/ua/vishgorod_gorod_masterov.html

6. http://wek.kiev.ua/uk/Вишгород

7. http://uk.wikipedia.org/wiki/Вишгород

8. http://vyshgorod.info/galerejagoroda/istorijagoroda/83-formuvannja-relgjnogo-seredoviwa-u-vishgorod

9. http://uk.wikipedia.org/wiki/Вишгородський_державний_історико-культурний_заповідник

10. http://www.oldkiev.info/okraini_kieva.html



Источник: http://shadowelfin.webasyst.net/DD/2.0/file_link.php?sl=fbefc6131b399b02b6457f9f2e47b1be&DB_KEY=S1UwNDQx
Категория: Экскурсии по Киеву и близлежащим городам | Добавил: Дига (21.03.2011) | Автор: Чишинская Ирина
Просмотров: 794 | Комментарии: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 Rsting  
0
25

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Интернет зависимость
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Украинский экскурсионный портал
  • Каталог ссылок, Top 100. МЕТА - Украина. Рейтинг сайтовРусский ТопКШЕ - поисковый каталог рейтинг топ 100 сайтов"Search4all.org" - каталог сайтов
    Copyright MyCorp © 2024
    Бесплатный конструктор сайтов - uCoz