!-- Put this script tag to the of your page --> Гоголь і Київ - Экскурсии по Киеву и близлежащим городам - Экскурсии по Украине - Рубрикатор - forstudents
Понедельник, 06.05.2024, 04:42
forstudents
Главная | RSS
Меню сайта
Рубрики сайта:
Экскурсии по Киеву и близлежащим городам [33]
Экскурсии по Западной Украине [4]
Экскурсии по югу Украины [1]
Экскурсии по Восточной Украине [3]
Статистика
Главная » Статьи » Экскурсии по Украине » Экскурсии по Киеву и близлежащим городам [ Добавить статью ]

Гоголь і Київ
Якби 175 років тому хто-небудь опитав читає публіку Російської імперії щодо найпопулярніших книжкових новинок, то одну з верхніх рядків «хіт-параду» напевно зайняла б вийшла у світ восени 1831 року перша частина «Вечорів на хуторі біля Диканьки». На перший погляд, вона нагадувала модні в той час «готичні романи» з чортами, привидами та іншою містикою. Але все це подавалося в яскравої української обстановці і з таким дотепністю, що складачі в друкарні, кажуть, хихикали під час роботи. Автором (точніше, «видавцем») книги підписався невідомий пасічник Рудий Панько. Втім, секрет псевдоніма був швидко розкритий, і читачі вперше дізналися ім'я письменника з Полтавщини Миколи Гоголя. Друга книга «Вечорів ...» з'явившись вже в наступному році. І тут одна з повістей - «Страшна помста» - починалася словами: «Шумить, гримить кінець Києва: осавул Горобець справляє весілля свого сина ...» А через кілька розділів - безсмертне «Чудовий Дніпро у тиху погоду ...».

Так увійшов в літературу гоголівський Київ. Великі київські опису з'явилися в «Тарасі Бульбі» і «Вії». У той час сам Гоголь прямо-таки марив можливістю влаштуватися на професорську кафедру Київського університету, який відкрився в 1834 році. Це було реально: адже ректором призначили його друга - вченого Михайла Максимовича. Письменник уже мріяв про життя в «прекрасне, древньому, обітованому Києві, увінчаному багатоплідними садами, оперезаної моїм південним прекрасним, чудовим небом, чарівними ночами, де гора обсипана чагарниками, зі своїми ніби гармонійними урвищами, і підмивають її мій чистий і швидкий, мій Дніпро ». Він навіть просив Максимовича доглянути йому будиночок з садком «десь на горі, щоб хоч шматочок Дніпра було видно з нього». Проте - не склалося. І в 1835 році Гоголь приїхав в гості до Максимовича, вже не особливо наполягаючи на своїх колишніх планах. Ректор був зайнятий в університеті, а письменник цілими днями блукав по місту ...

То був перший візит Гоголя в наше місто, про яке є документальні згадки, - але, судячи з яскравим київським реаліям на сторінках його книг, Микола Васильович бував тут і раніше. А В останній раз він приїжджав в спекотні дні кінця травня 1848-го, при поверненні з паломництва до Єрусалиму. Зупинився Гоголь у шкільного приятеля Олександра Данилевського. Данилевський в той час приймав іспити в пансіоні при гімназії, а його гість нудьгував і нудьги.

Зате ім'я Миколи Гоголя залишилося на карті міста, де він так і не оселився. До 50-річчя від дня смерті, в 1902-м, одну з вулиць назвали Гоголівській. Тоді ж на фасаді Троїцького Народного дому (нинішнього Театру оперети) з'явився бюст Гоголя, що зберігся дотепер. На честь Миколи Васильовича називали школи, бібліотеки, його п'єси не сходили з театральних сцен. На Андріївському узвозі відобразили гоголівський «Ніс». А в 1982-м скульптор Олександр Скобліков виліпив на Русанівці пам'ятник письменнику. Бронзовий Гоголь тепер регулярно перевіряє, дивовижний чи Дніпро за тихої погоди.

Академія і бурса

За часів Гоголя старовинна «Могилянка» вже була перетворена в Духовну академію і мало чим нагадувала колишні часи, але пам'ять про колишню студентської вольниці відбилася в гоголівської прози. Київськими бурсаками були і сини Тараса Бульби, і невдачливий герой «Вія» Хома Брут. Бурсаки - мешканці «гуртожитку» на нинішній Набережно-Хрещатицькій вулиці, вічно нишпорили по Подолу, не пропускаючи ні можливості щось поцупити, ні любовної інтрижки.

Гоголь апетитно писав «що тепер на київському ринку цілі рядна вивалюють персиків, абрикосів, які все там ні за що». Але торговки поблизу Академії «завжди закривали руками свої пироги, бублики, насіння з гарбузів, як орлиці дітей своїх, якщо тільки бачили проходив бурсака», а при спробі взяти товар без грошей піднімали дикий крик. Чи не тому один з персонажів «Вія» переконано заявив: «Адже у нас в Києві всі баби, які сидять на базарі, - все відьми».

Будинок Максимовича

Через дорогу від метро «Арсенальна», на початку вулиці Січневого повстання варто масивне сірий будинок, вибудуване в 1930-і роки на місці будинку, в якому жив свого часу Михайло Максимович. То була відправна точка прогулянок Гоголя по місту в 1835 році. Його залучали прекрасні види на Поділ і дніпровське привілля, що відкриваються з тераси Андріївської церкви. Михайло Максимович згадував, як в 1835 році стояв на цьому майданчику поруч з Гоголем. Вони побачили молодицю, задивившись на пейзаж. «Чого ти дивишся там, голубко», - запитав Микола Васильович і з задоволенням почув нехитрий відповідь: «Бо гарно дивиться».

Лаврська дзвіниця і Липки

Буваючи в Лаврі, Микола Васильович не упустив можливості помилуватися панорамою з самого високого споруди - Великої дзвіниці. Він навіть написав там своє ім'я, - але з тих пір на дзвіниці побувало стільки любителів робити те ж саме, що власноручного автографа Гоголя ми вже не знайдемо.

На Липках в ті часи стояли невеликі будиночки серед садів. В одному з таких садочків, у флігелі, жив Олександр Данилевський, у якого зупинявся Гоголь. Ще в 1930-х роках історичний будинок був зламаний, а натомість з'явилося величезне житловий будинок для працівників НКВД (тепер - вулиця Богомольця, 7).

Скандал

Дві свині в одній бібліотеці

Історія, яка трапилася в «аптеці для душі» на Сагайдачного

Цей сюжет був переказаний в 1887 році в газеті «Киевлянин» сином педагога Павла Рудановского, який працював разом з Данилевським.

На Подолі, на розі нинішніх вулиць Сагайдачного і Ігоревській, варто красива будівля з датою на фасаді «1898». А раніше на його місці було невелике будова, книжковий магазин з бібліотекою, що іменується «кабінетом для читання новин російської словесності». Їх власник, відставний капітан Павло Должиков, пишномовно називав свій заклад «аптекою для душі».

Коли Павло Должиков дізнався, що Данилевський чекав у гості Гоголя, він настійно просив рекомендувати письменникові його «аптеку». «Треба зауважити, - підкреслив оповідач, - що у вікні своєї бібліотеки Д. не знаю вже для якої потреби, виставив опудало кабана».

Тим часом сам письменник одного разу забрів на Поділ. «Сталося так, що проходячи повз бібліотеки Д., Гоголь звернув увагу на виставлене опудало і зупинився біля вікна, і зважився сховатися від дощу в бібліотеці, перегорнути там деякі книги і запитати господаря, до чого той виставив у вікні зовсім не підходяще для бібліотеки опудало. У бібліотеці його зустрів сам Д. і, бачачи перед собою непоказного, погано вдягнену людину, грубо запитав його: «Що вам треба?» - «Та ось зайшов до вас перечекати дощ, - було відповіддю, - так до речі ...» Але Д. не дав йому навіть і договорити. «Перечекати дощ?! Що це вам, шинок, чи що? Ідіть геть! "-" Тепер я розумію, - сказав спантеличений таким прийомом Гоголь, - навіщо у вас опудало - це в вікні ви стояли », і поспішив піти з бібліотеки, супроводжуваний лайками.

Прийшов Гоголь до Данилевському мокрий і не в дусі. Увійшовши до кімнати, він відразу, не звертаючись ні до кого особливо, запитав: «Що за свиня, панове, у вас в бібліотеці?» - «А ти звернув на неї увагу? - Запитав його Данилевський, - якщо зайшов туди, то добре зробив, мене навіть Д. просив про це, а я й забув передати тобі його прохання ». - «В тому-то й річ, що там, значить, були дві свині, - відповів Гоголь, - одна у вікні, а інша в самій бібліотеці». Друзі посміялися над цією пригодою. А вже після від'їзду письменника Должиков, дізнавшись, з ким він так обійшовся, в розпачі готовий був рвати на собі волосся: «Навіщо ж він не сказав мені, хто він?!»
Категория: Экскурсии по Киеву и близлежащим городам | Добавил: (12.02.2012) | Автор: Керез А., Качай А.
Просмотров: 683 | Комментарии: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Интернет зависимость
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Украинский экскурсионный портал
  • Каталог ссылок, Top 100. МЕТА - Украина. Рейтинг сайтовРусский ТопКШЕ - поисковый каталог рейтинг топ 100 сайтов"Search4all.org" - каталог сайтов
    Copyright MyCorp © 2024
    Бесплатный конструктор сайтов - uCoz