!-- Put this script tag to the of your page --> Історія ресторану "Прага" - работы студентов - История туризма - Рубрикатор - forstudents
Воскресенье, 28.04.2024, 00:34
forstudents
Главная | RSS
Меню сайта
Рубрики сайта:
Задания [18]
работы студентов [222]
Статистика
Главная » Статьи » История туризма » работы студентов [ Добавить статью ]

Історія ресторану "Прага"
Будівля, в якій розміщується ресторан "Прага", було побудовано в кінці XVIII століття. Спочатку воно було двоповерховим і було прибутковим будинком. У 1890-х роках на першому поверсі відкрився трактир "Прага" - заклад середньої руки, яке візники часто називали "Брагою".

У 1899 році будинок дістався купцеві Петру Тарарикіну, який, за однією з легенд, виграв його в більярд. Він надбудував і розширив будівлю, створивши один з кращих ресторанів Москви. Оновлена ​​"Прага" відкрилася в 1902 році. Ресторан налічував шість залів, два буфети, 18 окремих кабінетів, чотири більярдних зали та відкриту терасу. Автор "Москви і москвичів" Володимир Гіляровський хвалив розтягаї, які готувалися в "Празі" із стерляді з осетриною, і кращі в місті більярдні столи. Завсідниками закладу були поети і письменники - Іван Бунін, Олександр Блок, Максим Горький, Олександр Купрін і Сергій Єсенін. У "Празі" проходили урочистості з нагоди відновлення картини Іллі Рєпіна "Іван Грозний і син його Іван", пошкодженої старообрядцем, а Лев Толстой організував публічні читання роману "Воскресіння".

Після революції "Прагу" націоналізували. Перший час тут розташовувалися книжкові магазини, а в 1924 році відкрилася загальнодоступна їдальня Моссельпрому. Її достоїнства оцінив Володимир Маяковський: "Там весело, чисто, світло та затишно, обіди смачні і пиво немутно!" У 1930-х роках "Прага" стала закритою їдальнею для співробітників НКВС. Широкій публіці її знову відкрили в 1955 році після капітального ремонту. Незабаром ресторан знову став одним з найпрестижніших.

У квітні 1997 року розпорядженням мера Москви Юрія Лужкова комплекс нежитлових приміщень площею близько 10 тис. кв. м, в який входить і ресторан, був проданий за $ 30,5 млн ТОВ "Прага", афілійованому з холдингом АСТ Тельмана Ісмаїлова. Ресторан був відремонтований і знову відкритий 23 серпня 1997 року. Заклад налічувало дев'ять залів, три бари, магазин-кондитерську та нічний клуб. У цьому ж будинку розташовувався офіс холдингу АСТУ кожному місті є хоча б одна визначна пам'ятка, свого роду візитна картка, за якою можна без праці визначити, про яке місто йдеться. У Москві, з її майже девятівековой історією, таких знакових місць багато. Це будівлі-символи, їх прагнуть побачити туристи - і іноземці, і співвітчизники.

Можна з упевненістю сказати, що в програмі екскурсій по Москві у кожного приїжджого прогулянка по Арбату слід відразу за відвідуванням Червоної площі. І це неспроста: Арбат - символ Москви, її історія, візитна картка. На жаль, від цього Арбата тепер мало що залишилося. Не тільки старожили, але й москвичі середнього покоління пам'ятають його зовсім іншим. А наріжним каменем Арбата, звичайно, був і залишається ресторан «Прага», точніше будівля, в якому він розташований. На жаль, і його не обійшли стороною нові віяння. Але, на щастя, будинок як і раніше стоїть на своєму місці і від нього, як у старовину, бере початок «один кілометр Росії». Давайте і ми прогуляємося по Арбату і заглянемо в минуле.

Арбатська площа початку XX століття. До наших днів збереглося лише сильно перебудована будівля ресторану "Прага" (крайнє зліва з високим куполом)

Підземним переходом вийдемо на площу й станемо обличчям до Арбату. Праворуч на нас насувається будинок-праска, один бік якого виходить на Старий Арбат, інший - на Новий. Це ресторан «Прага». Втім, будівля нагадує праску тільки на старих фотографіях. Зараз, розцвічене яскравими вогнями реклами, воно більше схоже на океанський лайнер. Біографія «праски» багата і химерна, бо за два століття вона увібрала в себе багато історії з життя не тільки Арбата, але й Москви.

На зорі своєї юності (кінець XVIII століття) будівля була скромніше, приземистее. Перебудовували його кілька разів, особливо значно в 1914 і в 1954 роках.
Спочатку це був звичайний прибутковий будинок на патріархальному Арбаті. Потім тут відкрили трактир середньої руки під назвою «Прага».

Правда, відвідували його люди прості, в основному візники, оскільки на Арбатській площі знаходилася стоянка візників. Вони-то і переінакшили «Прагу» в «Брагу», не особливо розбираючись в заморських іменах. Тим більше що назва як не можна краще відображало суть закладу.

Так би, ймовірно, «Прага-Брага» і зійшла нанівець як рядовий московський трактир, якби в 1896 році заклад разом з будівлею не виграв на більярді господар будинку № 5, що напроти, купець Петро Семенович Тарарикін.

Спритний Тарарикін відразу зрозумів, що найцінніше у «Празі» - ідеальне розташування на стику таких престижних вулиць, як Арбат і Кухарський, плюс жваве Бульварне кільце і площа. Новий господар енергійно взявся за справу, перетворивши глухе трактир в першокласний ресторан для «чистої» публіки, передусім інтелігенції. Він надбудував і розширив будівлю, а в 1914 році спорудив на даху щось на зразок літнього саду, прикрасив численні зали та кабінети стінним розписом, дзеркалами, ліпниною та бронзою. В ресторан стали запрошувати кращі циганські ансамблі, відомих виконавців.

Про творчу жилку московського купця свідчить хоча б така деталь: весь посуд у нього була замовною, фірмової. На кожній тарілці, чашці, блюдце, вазі слов'янської в'яззю були золотом виведені нехитрі, але чітко запам'ятовуються слова «Привіт від Тарарикіна». Господар, простодушно посміхаючись, як би простягав руку своїм гостям. А це вже ідеальна реклама!

Як розповідав один з побутописців Москви, король репортажу Володимир Олексійович Гіляровський, інтелігенція воліла всім іншим «ѕресторан« Прагу », де Тарарикін зумів поєднати від« Ермітажу »і Тестова (власника найбільшого ресторану в центрі Москви. - Прим.авт.) І навіть переплюнув останнього розтягаями навпіл - із стерляді з осетриною. У «Празі» були кращі більярди, де велася пристойна гра ».

Додамо до цього авторитетним свідченням і те, що Тарарикін, напевно, першим серед московських рестораторів відмовився від єдиного головного залу, який нерідко ставав ареною конфліктів між різними соціальними групами відвідувачів, і створив багатоярусну систему різних за розміро

Источник: http://www.praga.ru/
Категория: работы студентов | Добавил: (29.09.2012) | Автор: Шпак Ліля група КТО-22 E
Просмотров: 763 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 3.7/3
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Интернет зависимость
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Украинский экскурсионный портал
  • Каталог ссылок, Top 100. МЕТА - Украина. Рейтинг сайтовРусский ТопКШЕ - поисковый каталог рейтинг топ 100 сайтов"Search4all.org" - каталог сайтов
    Copyright MyCorp © 2024
    Бесплатный конструктор сайтов - uCoz